ESG reporting je klíčový pro transparentnost a odpovědnost. Ale přístupů je mnoho a organizace jsou zmatené a stěží se v celé té komplexní oblasti vyznají.
IWA 48:2024 Framework for implementing environmental, social and governance (ESG) principles .
Organizace potřebují nástroje nejen pro zveřejňování, ale i pro integraci udržitelnosti do svých každodenních operací. Jinými slovy potřebují se zaměřit na to, jak ty jednotlivé oblasti, které jim vyjdou v materialitě jako významné mají řešit v praxi. Stěžejní je správné uchopení Governance jako faktoru, který ovlivní to, jakých výsledků dosáhnete v oblastech Social i Environment. (Přesně takto jsme o tom mluvili 24/10/2024 na ESG meetupu, vzpomínáte?)
Primárně jde přeci o dosažení výkonnosti v oblastech ESG s kvalitním reportingem. Ne o reporting samotný.
Proto byl v Baku na COP29 oficiálně představený nový dokument IWA 48:2024 Framework for implementing environmental, social and governance (ESG) principles .
Jak vznikl, v čem má pomoci a co je jeho obsahem?
Jak vznikal rámec pro uplatňování zásad ESG
Pracovalo na něm 10 měsíců 1500 odborníků ze 130 zemí světa. Včetně mě -)
Jen pro úplnost 85% z nich nejsou členy žádné z ISO komisí.
Pracovali jsme v jednotném prostředí ISO, kde jsme v reálném čase viděli připomínky ostatních a mohli se k nim přidat a nevytvářet totožné. Byla to zajímavá zkušenost.
Samozřejmě probíhala spolupráce i s organizacemi EFRAG, ISSB a dalšími.
Co je cílem?
ESG není výsadou EU prostoru a v různých končinách se k němu váže různá legislativa. U nás CSRD a související prováděcí požadavkové standardy ESRS. Jinde jiné konkrétní požadavky.
Proto vznikla myšlenka sjednotit a harmonizovat různé přístupy do úrovně na které to má smysl a vytvořit jednotnou metodiku. K té pak můžete přidat prvky, které jsou specifické v regionu.
Cílem bylo
vytvořit postup ESG z příkladů dobré praxe z celého světa
pomoci organizacím integrovat ESG požadavky do řídicích a provozních procesů
zajistit interoperabilitu a pomoci malým a středním podnikům zorientovat se v různých přístupech
Je potřeba sjednotit jazyk a principy napříč světem.
Další myšlenkou bylo to, co jsem již psala v knize ISO a ESG pro udržitelný rozvoj organizace , že nestačí mít jen reportingový rámec, ale že klíčové je jak mají organizace v jednotlivých oblastech ESG postupovat v praxi. Jak nastavit systém řízení, který po nich požadavky ESRS chtějí. Jak stanovit cíle a opatření, která mají realizovat. A v tom jim mohou pomoci jednotlivé ISO standardy, kterých je v knihovně ISO mnoho k dispozici a jsou tvořené lidmi z praxe a v praxi mnoha milionů organizací prověřené. A uznávané v dodavatelsko-odběratelských vztazích napříč zeměmi a kontinenty.
Co je uvnitř a jak to využít v praxi
Tento mezinárodní rámec poskytuje strukturu a návod pro integraci ESG aspektů do kultury a každodenního provozu organizace a usnadňuje vám řízení ESG. Dosud totiž chyběl mezičlánek mezi stanovenými požadavky a reportingem.
Pokrývá všechny prvky ESG a nabízí integrovaná řešení s měřitelnými KPIs i hodnocení úrovně vyspělosti v rámci organizace. Abyste mohli měřit a následně vykazovat svou ESG výkonnost.
Zároveň podporuje konzistenci, srovnatelnost a spolehlivost postupů a výkaznictví ESG na globální úrovni.
Implementace robustních ESG praktik může přilákat sociálně odpovědné zákazníky a investory, což může otevřít nové trhy a příležitosti pro financování.
Komplexní přístup k ESG pomáhá identifikovat a řešit potenciální environmentální, sociální a správní rizika dříve, než se stanou reálnými a nákladnými problémy.
Co najdu uvnitř?
Kuchařku, jak celou oblast řídit os A do Z včetně příkladů cílů a opatření.
Propojení na stávající metodiky a systémy řízení (jaká ISA si otevřít pro nachytření se v jednotlivých oblastech).
Jsou to návody jak si poradit v těchto oblastech:
Zásady a principy, které musíte v ESG začlenit do firemní kultury a jak
Rizika a příležitosti ESG
Odpovědnost a transparentnost
Jak identifikovat a zapojit zúčastněné strany
Materialita / významnost
Klíčové ukazatele výkonnosti ESG a jejich úrovně podle priorit
U jednotlivých témat E-S-G pak i příklady cílů i opatření
V Govenance najdete i vše kolem leadershipu ESG včetně tzv. konstruktivní výzvy, komunikaci, organizační kulturu a další řadu informací
Nechybí ani kapitola k auditu a reportingu samotnému
Neustálé zlepšování je jako vždy v závěru jako tři tečky, které naznačují, že tím to celé nekončí. Protože cílem je nastoupit na cestu udržitelnosti a ne jednorázově něco reportovat a nechat vše spát zase do příštího auditu -)
Pokud chcete zaslat ISO IWA 48 v PDF - napište mi v.soukupova@s-cope.cz
Jak začít s ESG?
Implementace IWA 48:2024 začíná pochopením principů a jejich přizpůsobením specifickým potřebám vaší organizace.
Doporučuje se začít s interním auditem současných ESG praktik a identifikovat oblasti pro zlepšení.
To je to, co u klientů děláme hned po definování požadavků ESG a identifikaci zúčastněných stran dle významnosti. Uděláme rozdílovou analýzu (GAP). Takový audit toho, co z relevantních požadavků již někde máte, v jakém stavu a na jakém místě. A co vás na vaší cestě udržitelnosti v rámci ESG čeká. Následně s vámi hledáme vhodná řešení dle vašich kapacit a možností.
S ohledem na více jak 20 leté zkušenosti se systémy řízení všech oblastí, které jsou v ESG uvedené, vidíme do hloubky a není to pro nás nic nového.
Klíčová myšlenka na závěr
IWA 48:2024 je nástroj pro transformaci vaší organizace směrem k udržitelnosti a odpovědnosti. Přijetím tohoto rámce můžete nejen zlepšit svou ESG výkonnost, ale také přispět k lepšímu a udržitelnějšímu prostředí. A připravit se i na ESG požadavky vašich velkých zákazníků.
Ale nestačí mít jen návod. Je potřeba vše lidem v organizaci vysvětlit a zajistit, aby si to vzali za své. Nástroj je nutné správně uchopit a začít dělat aktivní kroky. A ty dělají lidé, tak je prosím nevynechávejte a zajistěte jejich informovanost a zapojení -)
Knížka, kterou jsem vydala v nakladatelství Wolters Kluwer, je již rok stará ale stále aktuální. Snažila jsem se tehdy poukázat na to, s čím přišla včera IWA 48 v detailu.
Nabízí i návod jak konkrétně lze například uchopit ISO 9001 v ESG ale i pohled na jiné systémy ISO a jejich praktické využití. V oblasti ESG vám pomůže se zorientovat.
Do konce listopadu 2025 ji můžete získat se slevou 15 % u příležitosti vydání nové IWA 48:2024. Stačí zadat kód NIKA15 -)
Veronika Soukupová, autorka
Comments