top of page
Vyhledat

Udržitelnost v event managementu

Jak pořádat kulturní, sportovní či jiné akce s ohledem na udržitelnost ve vazbě na ESG témata?



ISO 20121:2024 , standard, který si vzal na paškál pořádání různých eventů. Od koncertů, přes půlmaratony až po summity aj. Cílem je pořádání udržitelných eventů resp. vést pořadatele k tomu, aby šli touto žádoucí cestou a zapojili i účastníky akcí.

 

12. dubna 2024 vyšel jeho update, aby lépe odpovídal dnešním tématům (v rámci faktorů ESG) zejména u akcí velkého formátu.

 

V ČR jsem o implementaci standardu neslyšela. Přitom se mi draft dostal do rukou již v roce 2011 a 2012 byl standard poprvé publikován. Tehdy na to nikdo neslyšel. Změnila se situace? Dnes se udržitelnost skloňuje ve všech pádech. Standardy ISO jsou best practice v dané oblasti a jsou dobrovolné. Takže uvidíme jak odpoví trh.



Smysl standardu

ISO 20121 svými postupy vede organizace k etičtějšímu, ekologičtějšímu a sociálně uvědomělejšímu (můžeme tedy říci zkráceně ESG) přístupu jak v plánování událostí, tak při jejich realizaci.

 

Příklady přínosů:

🟧Snížení dopadu eventů na životní prostředí

🟧Podpora holistického přístupu k udržitelnosti v duchu ESG

🟧Zlepšení zapojení a spokojenosti zúčastněných stran

🟧Posílení dobré pověsti organizace a hodnoty její značky

 

Komu je určen

Pokud jste součástí řetězce v oblasti event managementu - doporučujeme si přečíst a zvážit nabízené návody z praxe. Můžete získat konkurenční výhodu. Nebo prostě jen mít dobrý pocit 🌍

 

Mezi adresáty standardu bychom mohli zařadit například:

  • Organizátoři velkých sportovních událostí

  • Kulturní a hudební festivaly

  • Konferenční centra a výstaviště

  • Města a obce jako pořadatelé akcí

  • Agentury v oblasti event managementu

...


Jak je to s ověřením?

Nabízí se různé metody prokazování shody, včetně vlastního prohlášení, validace dodavatele a certifikace třetí stranou. Bylo tedy myšleno i na malé a střední podniky s ohledem na finanční náročnost certifikace.

Organizace tedy mohou doložit, že pořadatel dělá vše dle světové best practice.

 





7 opatření, které lze využít v praxi


  1. Použití LED žárovek může výrazně snížit spotřebu energie.

  2. Systém chytrého zastínění může pomoci regulovat teplotu a světlo v prostoru, čímž se snižuje potřeba klimatizace a osvětlení.

  3. Rozložitelné kapsle do kávovarů může snížit množství odpadu.

  4. Bezplatné půjčování kol hostům může podpořit udržitelnou dopravu a snížit emise z automobilů.

  5. Ověřování dodavatelů zda dodavatelé dodržují udržitelné praktiky, a zda produkty, které používají, jsou ekologické a etické.

  6. Cirkulární ekonomika: zaměření na principy cirkulární ekonomiky, jako je opětovné použití materiálů a podpora sociálních podniků, může mít pozitivní sociální a environmentální dopad.

  7. Energetické úspory: efektivní nakládání se zdroji, jako např. opakované použití materiálů zakoupených pro předchozí akce, může vést k finančním a energetickým úsporám.

 


 

7 možností, jak zapojit návštěvníky akcí


  1. Vzdělávací workshopy, které se zaměřují na udržitelnost a ekologii. Mezi témata můžete zahrnout recyklaci, snižování odpadu, nebo udržitelný životní styl.

  2. Interaktivní aktivity, jako jsou hry nebo soutěže, které podporují udržitelné chování, například týmové sběry odpadků nebo výzvy v úsporách energie.

  3. Zapojení do rozhodování ve fázi plánování o udržitelných aspektech události, jako je výběr jídla, dopravy nebo materiálů.

  4. Sdílení zkušeností a osvědčených postupů mezi účastníky, což může vést k šíření udržitelných praktik i mimo rámec události.

  5. Zelení ambasádoři z řad účastníků, kteří budou motivovat ostatní a pomáhat s implementací udržitelných praktik během události.

  6. Digitální materiály místo tištěných materiálů (elektronické programy, aplikace pro události nebo online anketní formuláře).

  7. Udržitelné dárky pro účastníky.


Pozn: v ČR není zatím certifikační orgán, který by toto prověřil. Proč? Kde není poptávka není nabídka. Pokud máte zájem - je potřeba se ozvat. Ideálně u subjektů typu: Česká agentura pro standardizaci (zajišťuje překlady norem, je-li o ně v CZ zájem), certifikační orgány (v případě zájmu potřebují vhodné auditory a získat akreditaci také chvíli trvá)...


Pokud Vás zajímá toto téma a jak se na to dívá člověk z praxe, přijďte si poslechnout LIVE stream s Alanem Babickým, nebo si pusťte záznam na YouTube.



A pokud vás zajímá pohled o generaci mladších na to, jak být spokojen a dosahovat svých cílů ve vazbě k systémům řízení organizace a ESG faktoru Social - pak si nenechte ujít Václava Tomance, vzor dnešních náctiletých, a 5 otázek, které mu dám 5. června opět ve 13 hodin!




Comments


bottom of page